Yoğurt Diyeti

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Çalışan ve diyete vakit ayıramayan kişiler için özellikle düşünülüp hazırlanan Yoğurt diyeti ile 5 günde kilo vermeye başlayabilirsiniz. Yoğurt hem lezzetli hem kilo vermek için gayet uygun bir yiyecek.

Yoğurt Diyeti Nasıl Yapılır

Yoğurdun en temel özelliği hızlı yağ yakımı sağlaması ve kilo vermeye yaptığı olumlu etkilerdir. Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır ki o da bu diyet boyunca tercih edeceğiniz yoğurdun yağsız yoğurt olmasıdır. Detoks etkisi ile vücudu rahatlatacak olan yoğurt, mevsim meyveleriyle kokteyl yapılarak tüketilmesi durumda olumlu etkilerinin bir hayli arttığı da gözlerden kaçmayacaktır. Bu diyet süresinde günlük minimum, 2 lt kadar su tüketilmesi gerekmektedir.

Yoğurdun Sağlığınıza 10 Süpriz Faydası

 1. Yoğurt, düz bir karın sahibi olmanızı sağlayabilir: Hergün yarım kilo kadar yoğurt tüketin ve 1 beden küçülün! Günde bu kadar yoğurt yiyenlerin – tabiiki total aldıkları kalorinin de düşmesi ile – ara öğünleri hiçbirşey yemeden atlayanlara göre 22% daha fazla kilo kaybettikleri, hatta 81% daha fazla göbeklerinden kilo verdikleri tespit edilmiş. Araştırmaya göre bel bölgenizdeki yağlar kortizol hormonu salgılamakta ki bu, vücudunuzun bel bölgenizde daha fazla yağ depolaması ile sonuçlanmaktadır. Yoğurt yediğinizde, içerisinde bulunan kalsiyum yağ hücrelerinize daha az kortizol salgılaması sinyalini verir, amino asitler yağları yakmanıza yardımcı olur ve sonuçta daha rahat kilo verirsiniz.
 2. Yoğurtta sağlığınız için yararlı bakteriler vardır: yoğurt içerisinde bulunan bakteriler sindirim sisteminize gider ve sizin hasta olmanızı sağlayabilecek kötü mikroorganizmalar ile savaşır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir. Özellikle gaz ve ishal problemi olanlar için faydalı olduğu bilinmektedir bu bakterilerin.
 3. Yoğurt Diyeti Listesi
  Yoğurt Diyeti Listesi
 4. Yoğurt, birçok vitamin barındırır: Bir kase yoğurtta ciddi oranda potasyum, fosfor, iyot, çinko, B5 vitamini bulunmaktadır. Bunlarla beraber yoğurt, alyuvarları koruyan ve böylelikle sinir sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olan B12 vitamini de içerir. B12 genelde tavuk ve balık gibi hayvansal gıdalarda bulunmaktadır. Bu nedenle yoğurt, özellikle vejeteryanlar için bir kaçış noktasıdır. 250gr yoğurt, 1.4 mikro gram vitamin barındırmaktadır ki bu, yetişkin bir kadının günlük ihtiyacının yüzde 60’ı demektir.
 5. Günde bir kase yoğurt, egzersiz sonrası daha hızlı toparlanmanıza yardımcı olur: Doğru protein – karbonhidrat oranı ile yoğurt – özellikle süzme yoğurt – egzersiz sonrası için harika bir besindir. Egzersiz bittikten 60 dakika içerisinde yoğurdu tüketmelisiniz.
 6. Kalsiyum ve D-vitamini açısından tüm yoğurtlar aynı değerde değildir: Doğal olarak kalsiyum barındırdığı için, hangi yoğurdu yerseniz yiyin, aynı oranda kalsiyum alacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Bu yanlıştır! kalsiyum değerleri, marka marka değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple ürünü almadan önce paketin üstünde yazan değerlere göz atmanızı tavsiye ederiz. Örneğin meyveli yoğurtlarda kalsiyum oranı daha düşüktür çünkü şeker ve meyve kapta yer kaplamaktadır. D-vitamini ise doğal olarak yoğurdun içerisinde bulunmaz, bazı firmalar özel olarak eklemektedir – D-vitamini kalsiyumun emilimini kolaylaştırır.
 7. Yoğurt, yüksek tansiyonu engelleyebilir: Hergün çoğumuz bize gerektiğinin en az iki katı kadar tuz tüketiyoruz ve bu zamanla tansiyon hastalıklarına, böbrek rahatsızlıklarına ve kalp sorunlarına yol açabilir. Yoğurttaki potasyum, – 30gr yoğurtta 600 mg kadar – fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 8. Yoğurt

 9. Günlük yoğurt tüketimi soğuk algınlığını engeller: Günde en az 150gr kadar yoğurt tüketin ve bu kış burun akıntıları ve grip ile uğraşmayın! Yoğurttaki sağlıklı bakteriler, bağışıklık sisteminizin kötü bakteriler ile savaşmasına yardımcı olur.
 10. Yoğurt, gülmenize yardımcı olur: Yoğurt, içerisinde şeker bulundurmasına rağmen, dişlerinizde çürük yaratmaz. Marmara Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre hangi yoğurt türünü seçerseniz seçin (sade, az yağlı, light, meyve aromalı), hiçbiri diş sağlığınıza kötü etki etmez. Görünüşe göre yoğurt içerisindeki laktik asit ağız sağlığınızı korumakta.
 11. Pastorize edilmemiş ürünler, daha iyi demek değildir: Gerçekte marketlede bulacağınız tüm ürünler pastorize edilmiştir – bir diğer değişle, içerisindeki zararlı mikroorganizmalardan kurtulmak için yüksek ısılara maruz bırakılmışlardır. Pastorize edilmemiş ürünleri tüketenler, bu kategorideki süt, yoğurt ve peynirin sizin için daha iyi olduğunu çünkü sağlığınıza yararlı daha fazla bakteri barındırdığını iddaa ederler. Unuttukları birşey vardır ki, pastorize işlemi yararlı bakterileri öldürmez! Bununla beraber, araştırmalar göstermiştir ki, pastorize edilmemiş ürünleri tüketenlerin, pastorize ürünlerle beslenenlere göre daha güçlü bağışıklı sistemleri ve/veya sindirim sistemleri bulunmamaktadır.
 12. Yoğurt, protein açısından zengindir: Yoğurt, protein açısından harika bir kaynaktır ama bir çeşidi vardır ki, bunda diğerlerine göre 2 kattan daha fazla protein bulunur – süzme yoğurt! Süzme yoğurdun her paketinde ortalama olarak 20gr protein bulunurken, geleneksel yoğurtta 5gr kadar bulunmaktadır.

Yoğurdun Besin Değeri

Her yarım kilo yoğurtta:

 • Kalori: 300 – 450
 • Yağ: 10gr veya daha az
 • Doymuş Yağ: 6gr veya daha az
 • Protein: En az 25 – 30gr kadar
 • Şeker: 60gr veya daha az
 • Kalsiyum: Günlük ihtiyacınızın minimum yüzde 20’si kadar
 • D-vitamini: Günlük ihtiyacınızın minimum yüzde 20’si kadar

Yoğurt Diyeti Listesi İle Hızlı Zayıflamak

Size yukarıda, yoğurdun faydaları hakkında birçok bilgi verdik. Artık günlük yoğurt tüketiminin ne kadar yararlı ve kilo vermenize faydalı olduğunu biliyorsunuz. Şimdi ise sizinle yoğurt bazlı bir diyet lsitesi paylaşmak istiyoruz. Bu diyeti yapmak isteyenleriniz için en önemli kuralımız abartmanın kesinlikle yasak olduğudur! Bu diyeti 2 haftadan daha fazla uygulamamalısınız.
Yoğurt Diyeti
Yazın diyetimizle çok ilgilenmedik ve biraz kilo mu aldık? Yada yaz aylarına girmeden hemen önce acil kilo vermek mi istiyorsunuz? Diyetisyen Jeannie Mai ve takımı tarafından yaratılan Amerika’nın yeni trendi yoğurt diyeti ile tanıştıralım sizi o halde. Diyet listesi şimdiye kadar Courtney Cox, David Arquette ve bir grup Victoria’s Secret melekleri tarafından başarıyla denenmiş, uygulanmış ve hızla kilo verdikleri gözlenmiş. Bu diyet ile 15 gün içerisinde 2-3 kilo vermeniz hedeflenmekte.

Yoğurt Diyeti Menüsü

 • Kahvaltı: bir bardak şekerli kahve veya çay, bir kase az yağlı sade yoğurt, bir çay kaşığı buğday kepeği
 • Ara Öğün: Bir adet meyveli yoğurt
 • Öğle Yemeği: 2 domates, mantar ve az yağlı peynirli bir kase pilav, yanında ( sebze ile ızgara somon balığı // veya // fırın patates yanında domates + mısır + fasulye + marullu salata), ve tabii ki bir kase az yağlı yoğurt (yoğurda çilek ve üzüm de karıştırabilirsiniz dilerseniz)
 • Ara Öğün: Bir adet az yağlı yoğurt
 • Akşam Yemeği: İçerisinde meyveler olan (elma, armut, şeftali, vs..) az yağlı yoğurt

Önemli Not: Yoğurt bazlı diyet, içerisindeki yüksek kolestrol ve fosfor sebebi ile yüksek kolestrol problemi olanlar ile böbrek taşı sorunu olanlar için uygun değildir. Son olarak tekrar altını çizerek, bu diyetin 2 haftadan fazla uygulanmaması gerektiğini belirtmek isteriz.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Yazılar