Kinoa Salatası Tarifi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Kinoa salatası tarifine geçmeden önce kinoa’yı biraz tanıyalım. Kinoa bitkisi 1-2 metreye kadar uzayan uzun ömürlü bir bitkidir. Bolivya ve Peru’da, And Dağlarının çorak yamaçlarında doğal olarak yetişen kinoa, tarihi kayıtlara göre bu bölgede M.Ö. 3000-5000 yılından beri yerliler tarafından yetiştiriliyor.

Kilo Kontrolü için Kinoa

Kinoa kalorisi çok düşük bir tahıl değildir ancak yine de son yıllarda düzenlenen diyet listelerinin pek çoğunda adının geçtiğini görebilirsiniz. Bunun başlıca nedeni kinoa’nın protein bakımından zengin olması ve yüksek oranda besin lifi içermesidir. Protein sizi uzun süre tok tutarken besin lifi kan şekeri dalgalanmalarını önleyerek öğünler arasında yaşanabilecek mide kazıntısına engel olur. Ancak fazla kinoa yemek yüksek kalorisi nedeniyle kilo kaybetmenizi zorlaştırabileceği için kontrollü tüketmelisiniz.

Kinoa Salatası Malzemeleri

Kinoa Salatası
Kinoa Salatası

Karides 150 gr
Beyaz kinao 40 gr
Kabak 40 gr
Havuç 40 gr
Balkabağı 40 gr
Pancar 20 gr
Brokoli 40 gr
Taze fesleğen 5 gr
Avokado ½
Portakal 1 adet
Fındık turp 5 gr
Akdeniz Yeşillik 50 gr
Zeytinyağı 5 gr

Kinoa Salatası Hazırlanışı

Kabak, havuç ve brokoliyi bir tencerede sırasıyla haşlayın dişe gelecek şekilde. Sebzeleri haşladığınız kaynayan suda, karidesleri haşlayın buzlu suda bir dakika bekletin.

Kinoa’yı ayrı bir kapta beş dakika haşlayın, geniş bir tepsiye koyun soğuması için. Karışık yeşillikleri bol sirkeli suda 10 dakika ıslatılın, sonra kurutmaya bırakın. Ayrı bir kapta 5 ml zeytinyağı, 40 gr portakal suyu ince kıyılmış taze baharatlar ekleyin ve karıştırın.

Yeşillikleri salata kâsesine alıp haşlanmış sebzeleri, kinoa ve avokado, turp dilimlerini ekleyin. Üzerine taze baharat sosu salatanın üzerine gezdirin, Afiyet olsun.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Yazılar