Ev Yapımı Doğal Selülit Kremi

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Cildimizin bağ dokusunda portakal kabuğu gibi görünüm yaratan cilt problemlerine selülit denilmektedir. Hemen hemen kadınların %80’inde görülen bu durum, çok ciddi görünüm bozukluğu yaratabilir.

Selülit oluşumu genelde 3 aşama dahilindedir. Genelde birinci aşamada dolaşım bozukluğu vardır. İkinci aşamada dolaşım bozukluğu olan damarlardan çıkan su dolu dokular ödemlenir ve ödem hızla artar. Üçüncü aşamada, dokularda biriken yağ, su ve tuz molekülleri yerleşir ve selüliti oluşturur. Genelde bacak, kalça, diz yanları, kolların üst kısımları ve göbeklerde selülit görülür.

Türk cerrah Dr. Mehmet Öz’ün söylediği gibi: “Selülit, deri ile kas dokusunu bir arada tutan lifli bölgedeki yağ birikimi sonucu oluşur. Krem kullanarak selülitten geçici olarak kurtulursunuz, ama yeniden ortaya çıkar. Selülitsiz bir bedene sahip olmak için beslenmenize dikkat etmeniz ve egzersiz yapmanız gerekiyor.”

Selülitin Oluşmasının Başlıca Nedenleri

SelülitGenetik, hormon bozuklukları, dolaşım bozuklukları, bağ dokusu zayıflığı, kötü beslenme alışkanlıkları, kahve, alkol ve sigara kullanımı, hareketsizlik, strestir.

Selülit için piyasada pek çok krem ve uygulama mevcuttur. Selülitten kurtulmak için en etkili yöntemlerden biri de evde kendi yapacağınız selülit kremidir.

Selülit Kremi Tarifi

100 ml. bebe kremi, 20 damla kadar portakal yağı (isteyen turunçgil yağı kullanılabilir), 4-5 damla kadar tarçın yağı.

Selülit kremi hazırlanışı

Bebe kremini bir kavanoza alın ve üzerine portakal yağı ve tarçın yağını ekleyin. Verilen damlalara dikkat edin ve fazlasını kreme eklemeyin. İyice karıştırın ve yaklaşık 8-10 saat kadar bekleyin. Karanlık ve oda sıcaklığında beklettiğiniz kremi açın ve tekrar karıştırın. Selülit kreminiz kullanıma hazırdır. Bir ay boyunca, günde bir kez masaj yaparak selülitli bölgelerinize kremi sürün. Bir ay sonunda kalan olursa kremi atın ve yenisini hazırlayın.

Selülit kremi hazırlarken bebe kreminin kullanılmasının nedeni içinde paraben, sülfat olmamasıdır. Genelde, bebe kremleri ideal yağ ve su oranına sahiptir. Turunçgiller ise, selülit ile savaşan meyvelerdir. Portakal, limon gibi tüm turunçgiller selülit kremlerinde kullanılabilir. Tarçın yağı ile turunçgillerin yağı birleştiğinde selülitlerde oluşan ödemi parçalamaktadırlar.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Yazılar