Patates Diyeti İle Zayıflama

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Patatesin tek başına ödem attırma ve bağırsak temizleme özelliği sayesinde kolayca kilo verebilirsiniz. Ender Saraç tarafından tavsiye edilen patates diyeti oldukça etkili. Patates diyeti ile zayıflayanlar bu diyetle verilen kiloların geri alınmadığını ve diyet bittiğinde bile patates diyetini ikinci kez yapacak kadar enerji dolu olacağınızı söylüyorlar. Patates diyeti yapanlar tarafından yapılan yorumlar bu yönde.

Patates diyetinin tek kötü yönü tek tip beslenmeye neden olan bir diyet olması ve diyetisyenler tarafından pek önerilmiyor. Ama 1 haftada 5-6 kilo zayıflamakta öyle her diyetisyenin vereceği diyet programı ile de pek mümkün görünmüyor.

Patates Kaç Kalori?

Merak edenler için sevindirici bir haber vermekte fayda var. Çünkü patates kalorisi yüksek bir sebze değildir. Ortalama 100 gram 76,7 kaloridir. Kızartma yerine haşlama olarak yenildiği takdirde diyet için herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Önerilen yeme şekli haşlandıktan sonra ezmeden direkt olarak soğutup ve kabuklu yemektir.

Patatesin Besin Değeri

Patates Diyet ListesiPatates antioksidan yönünden oldukça zengin olan bir sebzedir. Yapılan araştırmalara göre en yararlı 100 besin listesinde üst sıralarda yer almayı başarmıştır. Besin değerleri açısından yüz gram haşlanmış patatesin içinde; 2,6 gram protein, 21,2 gram karbonhidrat, 0,6 gram lif, 0,1 gram yağ, 65 miligram fosfor, 6 miligram kalsiyum, 0,7 miligram demir, 4 miligram sodyum, 503 miligram potasyum, 23 miligram, magnezyum ve pek çok vitamin bulunmaktadır. En fazla bulunan vitamin ise C vitaminidir.

Patatesin Faydaları

En bilinen özelliği vücuda enerji verici olmasıdır. İçerisinde bulunan bol miktarda potasyum sayesinde kan basıncını düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle şeker hastaları için faydalı olduğu ileri sürülmektedir. Bağırsaklar için yararlıdır, sindirimi kolaylaştırır ve kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. Güzellik ve cilt bakımı açısından da faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Ellerde ve ayaklarda oluşan çatlakların görünümünü en aza indirir ve cilt bakımı için uygun sebzelerden biridir. Kırışmaya elverişli ciltlerin gerginlik kazanmasına yararlı olur. Patatesin en önemli faydası ise kanser karşıtı olmasıdır. Yapılan çalışmalar sonucunda bünyesinde barındırdığı lif, karbonhidrat, elementler ve benzeri maddeler sayesinde kanser tedavisinde olumlu sonuç verdiği gözlemlenmiştir.

Patates Diyeti Nasıl Yapılır?

Patates diyeti tarifi düşük kaloriye sahip olan bir diyet türüdür. Patates haricinde pek fazla besin çeşidine sahip olmadığından dolayı diyetisyenler tarafından pek fazla önerilmemektedir ancak patates diyeti kilo verme üzerinde etkili olduğu edinilen tecrübeler sonucu ortaya çıkmıştır.

Patates diyeti ile hızlı zayıflayın!
Patates diyeti ile hızlı zayıflayın!
İlk 3 Gün: Diyete Başlarken ilk üç gün tüm öğünlerde sadece patates yenilerek yapılır. Sonraki günlerde dilenirse bu öğün sıklığı azaltarak patates diyeti yapılır. Yani örneğin sabah kahvaltıda haşlanmış patates yenildiyse öğle yemeği ya da akşam yemeğinde farklı yiyecekler tercih edilebilir. Ancak ilk üç günden sonra haşlanmış tüketimi birden bırakılmamalı yavaş yavaş azaltılmalıdır.

Akşam Yemeği: Mutlaka ana yemek yanında taze sebzelerle hazırlanmış kalorisi düşük salata tüketilmelidir.

Ana yemek olarak beyaz et ve ızgara tercih edilebilir. Değişik besinler tüketildiği günlerde öğün aralarında ya da öğle yemeği yerine meyve de yenilebilir. Sadece patates yenilen günlerde isteğe göre ek olarak yoğurt da programa eklenebilir. Çünkü yoğurdun hazmı kolaylaştırıcı özelliği vardır ve diyet listelerinde önerilmektedir.

Patates Diyeti

Hedef kilo : Haftada ortalama 5 – 6 kilo verebilirsiniz
Hedef kalori : 600 Kcal
Günlük Menüler

1. Gün
Sabah: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Öğle: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Akşam: 3 orta boy patates (haşlanmış)

2. Gün
Sabah: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Öğle: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Akşam: 2 orta boy patates (haşlanmış)

3. Gün
Sabah: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Öğle: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Akşam: 3 orta boy patates (haşlanmış)

4. Gün
Sabah: 1 elma, 2 mandalina
Öğle: 2 orta boy patates (haşlanmış)
Akşam: 2 but tavuk ızgara, haşlama, yeşil salata (1 tatlı kaşığı sıvı yağ)

5. Gün
Sabah: 1 elma, 2 mandalina
Öğle: 1 elma 2 mandalina
Akşam: 2 porsiyon balık ya da bonfile, karışık salata

6. Gün
Sabah: 1 elma, 2 mandalina
Öğle: 1 elma 1 portakal
Akşam: 2 porsiyon balık veya bonfile (karışık salata, 1 tatlı kaşığı sıvı yağ)

7. Gün
Sabah: 1 elma, 2 mandalina
Öğle: Patates salatası, yeşil soğan ve 1 tatlı kaşığı sıvı yağ
Akşam: 3 yumurta teflon tavada, yeşil salata

Patates Diyetinin Zararı Var Mı? Patates Diyeti Ne Kadar Yapılmalı?

Bu diyet sürekli aynı besin tüketildiğinden dolayı en başta sağlıksız gibi görünmektedir. Bu nedenle insanlarda diyetle alakalı ön yargı oluşmaktadır. Ancak verilen diyet listesine uygun davranıldığı takdirde diyet herhangi bir olumsuz sonuç doğurmamaktadır. Tek tipte beslenmeye neden olduğu için diyeti uygulayan bazı insanlarda halsizlik ve yorgunluk gibi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sağlık problemlerinin oluşmasını önlemek amacıyla meyve tüketerek diyeti desteklemek gerekmektedir. Ayrıca vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, çeşitli vitamin ve mineralleri sağlamalısınız.

Patates diyet listesi diğer diyet programlarına göre biraz daha farklıdır. Çünkü diyet yapan kişiye hızlı kilo verme avantajı sağlamaktadır. Diyetin ortalama süresi bir hafta olarak tavsiye edilmektedir. Çünkü uzun süreli yapıldığında vücut o beslenme şekline alışmakta ve artık detoks etkisi yapmamakta, o beslenmeye tepki vermemektedir. En sağlıklı olan şekli istenilen kiloya ulaşana kadar belirli dönemler halinde diyeti uygulamaktır. Örneğin patates diyeti bir haftalık süre ile yapıldıysa ondan sonra bir süre ara verilmelidir. Zaten vücut bir hafta içerinde ortalama dört kilo kayba uğrayacaktır. Yapılan diyetin en sağlıklısı birden fazla kilo vermek değil, yavaş yavaş kilo vermektir. Aksi takdirde sağlıkla ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Yazılar