Yaşlanma Etkilerini Azaltan Sebze ve Meyveler

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

İnsanlar doğar büyür ve yaşlanır. Ancak kabul etmeliyiz ki gençlik dönemini uzun tutmak ve o dönemdeki güzelliğimizi yaşlılık dönemine taşımak istiyoruz. Bunun için sebze ve meyvelerin gücünden yararlanmalıyız. İşte yaşlanma etkilerini azaltan sebze ve meyveler…

1. Patlıcan

Patlıcan
Patlıcan, içerisinde yer alan nasunin maddesi ve yüksek anti-aging maddesi ile kanser hücrelerinin yayılmasına engel olan bir özelliğe sahip. Araştırmalara göre patlıcan içerisinde bulunan nasunin maddesi sinir hücrelerine zarar veren serbest radikalleri önleyerek Alzheimer hastalığının gelişiminin yavaşlamasını sağlıyor.

2. Domates

Domates
Domates sağlıklı hücrelere zarar veren, bağışıklık sistemini bastıran moleküllerle mücadele eden bir sebze. Yüksek miktarda likopen içeriyor. İçerdiği yüksek oranda likopen sayesinde de başta akciğer kanseri olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu özellik gösteriyor.

3. Kırmızı Biber

Kırmızı Biber
Kırmızı biber bağışıklık sisteminin en iyi dostu! Yeşil bibere göre daha fazla C vitamini içeriyor ve bu C vitamini sayesinde mikroplarla ve bakterilerle savaşan özelliğe sahip. Genç görünümün korunmasında da oldukça etkili. Vücudunda bol miktarda C vitamini bulunduran insanlar diğer insanlara göre kırışıklara daha az yatkın. C vitamini ihtiyacını karşılamak için kırmızı biber birebir!

4. Böğürtlen

Böğürtlen
İçinde bulundurduğu flavonoid maddesi kalp krizi ve inme riskini azaltıyor. Bu tatlı meyveyi hayatınızdan eksik etmeyin.

5. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası
Brüksel lahanası içerisindeki sülfür içeriği ile tümör oluşumuna sebep olan enzimlerin oluşmasına engel oluyor. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre brüksel lahanasının içerisindeki sülfür içeriği sayesinde romatizmal kireçlenmenin tedavisinde de kullanılabilir.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Diğer Yazılar